Početna strana > Hronika > Glas Rusije: Japan ulazi na svetsko tržište neatomskih podmornica
Hronika

Glas Rusije: Japan ulazi na svetsko tržište neatomskih podmornica

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 29. septembar 2014.

Japan i Australija su aktivirali pregovore o isporuci japanskih podmornica Soryu ovoj zemlji. Pregovori su postali intenzivniji nakon što je Japan ukinuo stroga ograničenja vezana za izvoz oružja. Ovo omogućava da se govori o tome da će se na svetskom tržištu pojaviti četvrti posle Nemačke, Francuske i Rusije, veliki izvoznik neatomskih podmornica, smatraju stručnjaci.

Tržište ovakvih podmornica raste iz godine u godinu. To je vezano za povećanje borbenih mogućnosti i političkog značaja ove vrste oružja. Japan je dugo godina podvodnu flotu, kao i protivpodmorničko oružje, smatrao svojim bezuslovnim prioritetima. Soryu su jedne od najsavršenijih neatomskh podmornica na svetu. Da li Japan može da postane ozbiljan konkurent drugih zemalja-isporučilaca podmornica?

Treba istaći da bez obzira na ublažavanje ograničenja japanska politika u oblasti izvoza oružja ostaje vrlo konzervativna. Osim toga, mnogi sistemi japanskih podmornica su stranog porekla. Najviše se koriste japanske komponente i tehnologije. Podmornica se naoružava američkim protivbrodskim raketama Harpoon. Veliki je udeo američke tehnike i u hidroakustičkom sistemu. Po ustaljenoj praksi, ovo SAD pruža mogućnost da blokira podmornice ovog tipa u bilo kojoj zemlji. Imajući u vidu prilično visok nivo taktično-tehničkih karakteristika Soryu malo je verovatno da će SAD pristati na njihovu isporuku čak i Indiji, a da ne govorimo o Vijetnamu.

Soryu može da konkuriše francuskim i nemačkim proizvodima na tržištima nekih zemalja. Međutim, treba imati u vidu da su oni veći i skuplji od evropskih analoga. Osim toga, Evropljani imaju uhodane sisteme marketinga i postprodajnog održavanja svojih podmornica. Dakle, ove podmornice mogu da dobiju samo relativno velike i bogate zemlje Pacifičkog obruča, saveznice SAD. Australija je prvi i najočigledniji primer ovakve zemlje.

U slučaju ozbiljnog pogoršanja odnosa između KNR i Japana, ukoliko Japanci budu smatrali da nemaju više šta da izgube, Soryu bi mogli ponuditi Tajvanu. U tom slučaju bi dugotrajan problem modernizacije tajvanske podmorničke flote bio rešen. Pojava ovakvih podmornica na strani Tajvana bi predstavljala neprijatno iznenađenje za RM NOAK. Velika okeanska podmornica bi mogla da zadaje udarce kineskim morskim komunikacijama na velikoj udljenosti od kineske obale, gde su mogućnosti RM NOAK u protivpodmorničkoj borbi zasad ograničene.

Napokon, ukoliko budu postojale politička volja i spremnost SAD i Japana da pruže značajnu finansijsku pomoć u izgradnji oružanih snaga Filipina, japanske podmornice bi mogle biti predate ovoj zemlji. To bi dovelo do neprijatnih promena po KNR u pogledu situacije u Južnom kineskom moru.

Dakle, izvoz japanskih neatomskih podmornica danas teško da će ozbiljno uticati na svetsko tržište ove vrste oružja. Međutim, u perspektivi to može postati zapažen faktor uticaja na bezbednost u Istočnoj Aziji.

(Glas Rusije)